avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 401 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietar cota parte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietar cota parte

Buna ziua.Am cumpărat cota parte a tatălui și matusii mele,3/8,dintr-un teren(casa+teren).Restul ii aparținea bunicii vitrege,care a decedat și in urma ei(neavând copii cu bunicul),au ramas ca mostenitori o soră și un nepot din partea ei.Nu știu dacă au făcut încă succesiunea dupa bunica vitrega.Întrebarea e,dacă nu au făcut succesiunea și nu îmi arată măcar un act,sunt obligată sa ii dau copie dupa chei de la acel teren și casă?Doar după vorbe?Eu fiind proprietara pe cota parte,au voie sa între in curte fără acordul meu?Si dacă eu mi-as face mutație acolo,au drept sa între pana nu fac ieșirea din indiviziune?Sper ca se înțelege ce vreau sa spun.Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:07, 16 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă au succesiunea dezbătută, pana la partaj, au dreptul de a folosi imobilul, ca și dvs.
Nefiind nici dvs proprietar deplin, nu le puteți interzice accesul.
Mulțumesc.Și dacă îmi fac mutație acolo,schimb adresa din buletin,mai au dreptul sa între fără acordul meu?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
cat locuiti acolo, cu acte sau fara, cu mutatie sau fara, puteti sa le interziceti accesul
dupa ce dezbat succesiunea, daca ei vor sa foloseasca si dvs le interziceti, pot cere in instanta despagubiri pt lipsa de folosinta , cand cer si partajul.
dar dvs le puteti interzice accesul
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Octombrie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista următoarea speță : străbunicul meu, tatăl bunicii ... tcdcostinel tcdcostinel Exista următoarea speță : Străbunicul meu, tatăl bunicii mele, după moartea străbunicii ( anul 1974) s-a recăsătorit. Împreună cu noua soție, pe ... (vezi toată discuția)
Impartire mostenire soraya23 soraya23 Bunicii mei (parintii tatalui) au fost casatoriti aproximativ 15 ani. In 1990, bunicul meu a decedat, iar bunica mea s-a recasatorit. Barbatul cu care s-a ... (vezi toată discuția)
Mostenire olympya olympya buna ziua! va rog ,sa ma lamuriti intr-o problema legata de o succesiune.Este vorba de casa bunicilor (bun comun) si cei doi copii ai lor.Bunicul si unul din ... (vezi toată discuția)