Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietar cota parte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietar cota parte

Buna ziua.Am cumpărat cota parte a tatălui și matusii mele,3/8,dintr-un teren(casa+teren).Restul ii aparținea bunicii vitrege,care a decedat și in urma ei(neavând copii cu bunicul),au ramas ca mostenitori o soră și un nepot din partea ei.Nu știu dacă au făcut încă succesiunea dupa bunica vitrega.Întrebarea e,dacă nu au făcut succesiunea și nu îmi arată măcar un act,sunt obligată sa ii dau copie dupa chei de la acel teren și casă?Doar după vorbe?Eu fiind proprietara pe cota parte,au voie sa între in curte fără acordul meu?Si dacă eu mi-as face mutație acolo,au drept sa între pana nu fac ieșirea din indiviziune?Sper ca se înțelege ce vreau sa spun.Mulțumesc.
Dacă au succesiunea dezbătută, pana la partaj, au dreptul de a folosi imobilul, ca și dvs.
Nefiind nici dvs proprietar deplin, nu le puteți interzice accesul.
Mulțumesc.Și dacă îmi fac mutație acolo,schimb adresa din buletin,mai au dreptul sa între fără acordul meu?
cat locuiti acolo, cu acte sau fara, cu mutatie sau fara, puteti sa le interziceti accesul
dupa ce dezbat succesiunea, daca ei vor sa foloseasca si dvs le interziceti, pot cere in instanta despagubiri pt lipsa de folosinta , cand cer si partajul.
dar dvs le puteti interzice accesul
gi-jane2, moderator