Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus fara permis ... prima abatere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus fara permis ... prima abatere

Buna ziua am fost prin pe 16 octombrie fara permis, am condus in jur de 500m intr o comuna , sunt la scoala de soferi si urmeaza sa am examenul auto in noiembrie, eu conduc manuala la scoala de soferi si eram curios cum e o automata asa ca am urcat la volan si am condus 500m pe un drum de tara , tin sa mentionez ca era 8:30 si nu era nicio masina , stiu ca am gresit si am dat o in bara dar intrebarile mele sunt , mai pot conduce in caz de iau examenul auto? in ce cazuri nu mai pot conduce daca judecatorul imi da o sentita ? la ce ar trebui sa ma astept? eram cu prietena mea si am dat declaratii amandoi tin sa mai mentionez ca eu sunt elev iar ea este studenta la facultate si este prima mea abatare cat si a ei ( este doar vina mea ca am insistat sa conduc )

Daca ai mai patit cineva asta si poate scrie ce a patit la prima abatere mi ar fi de mare ajutor
cosminr11, utilizator

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

La dvs se retine alin. 1 la prietena alin. 3.
ART. 335 c.p.
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai*) de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive.

inseamna ca il va retine si ei ? suspenda/anula?