avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cine este reprezentantul unui tânăr 25 ani cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cine este reprezentantul unui tânăr 25 ani cu handicap grav? ...

Cine este reprezentantul unui tânăr 25 ani cu handicap grav? Menționez ca părinții mei l-au înfiat acum 6 ani. Pana acum a avut impozitul pe clădire scutit datorita handicapului pe care acesta are, începând cu acest an nu i s-a mai dat scutire impozit casa, doar la rovigneta și impozitul la mașină au fost scutite. Acum am înțeles ca trebuie sa ceara în tribunal judecare pentru a fi declarata mama reprezentant legal al fratelui meu vitreg, al fiului ei adoptat? Nu intra toate aceste scutiri la un loc? Trebuie sa fie casa de fapt pe numele lui? Are handicap grav, nu face nimic singur, nu e deplin cu capul, nu sta decât supravegheat de părinți, insotit tot timpul de ei.
Ultima modificare: Luni, 18 Octombrie 2021
PANITA ROXANA, utilizator
Cel mai recent răspuns: Silvia Zaharia , Avocat 16:21, 18 Octombrie 2021
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă persoana bolnavă nu este pusă sub interdicție, nu se poate vorbi despre un reprezentant legal.

Aceasta, din punct de vedere legal, are posibilitate de a-și exercita drepturile recunoscute prin lege.

Pentru a avea un reprezentant legal, unul dintre părinții adoptivi va trebui să ceară punerea sub interdicție judecătorească a fiului.

Punerea sub interdicție se face prin instanța de judecată, conform art. 935 Cod de procedură civilă.

,,Cererea de punere sub interdicție judecătorească a unei persoane se soluționează de instanța de tutelă în a cărei circumscripție aceasta își are domiciliul.,,

Procedura este destul de complexă, presupune și o expertiză psihiatrică, dar, în opinia mea, merită să o faceți, pentru că, la sfârșitul ei, se va numi un tutore, care va putea să-i gestioneze toate problemele.

Tutorele poate fi chiar mama adoptivă.

Nu este necesar ca proprietatea să fie trecută pe numele copilului bolnav, mai ales, raportat la starea acestuia.

Acum depinde, vă interesează strict din punctul de vedere al plății impozitelor sau doriți o rezolvare legală, de durată, a situației juridice a fiului bolnav.
Ultima modificare: Luni, 18 Octombrie 2021
Silvia Zaharia, Avocat

~ final discuție ~