Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj-suspendari succesive
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj-suspendari succesive

Persoana cu 33 ani vechime in munca, neintrerupta, intra in somaj (12 luni) si beneficiaza de indemnizatie de somaj 3 luni. Se angajeaza pe perioada determinata 10 luni, perioada in care indemnizatia de somaj se suspenda. Dupa cele 10 luni, este repusa in plata si beneficiaza de somaj inca 2 luni. Se angajeaza, din nou, pe perioada determinata 11 luni. Va rog sa-mi spuneti daca se poate suspenda indemnizatia de somaj pentru a doua oara (pentru cele 11 luni) si daca la incetarea celui de-al doilea CIM pe perioada determinata poate beneficia de repunerea in plata pentru restul de 7 luni.

Multumesc!
tstefana, utilizator
Legea prevede ca, suspendarea platii indemnizatiei de somaj intervine la data încadrării în muncă, conform legii, pe perioadă determinată de cel mult 12 luni.

In opinia mea, va mai interveni o noua suspendare ... insa intrebati la AJOFM.