avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua mam căsătorit cu soțul meu în ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua mam căsătorit cu soțul meu în penitenciar el fiind ...

Buna ziua mam căsătorit cu soțul meu în penitenciar el fiind închis, as vrea sa divorțez aveam o luna jumătate de când ne am căsătorit, cum procedez în aceasta situație eu mi am păstrat numele meu ,el este închis la Marginea si eu stau în București unde trebuie sa merg sa divorțez, mulțumesc frumos !
Cel mai recent răspuns: georgiana.td , utilizator 20:02, 29 Octombrie 2021
Va rog frumos sa mi răspundă cineva la acest mesaj unde trebuie sa ma duc ca să pot divorța, mulțumesc
Dacă și soțul este de acord sa divorțeze și găsiți un notar dispus sa va ajute, mergeți cu notarul la penitenciar.
Dacă nu...Teoretic, la judecătoria de pe raza domiciliului sotului. Având în vedere ca e închis, cred ca ar fi competenta judecătoria de la domiciliul dvs, ca domiciliu comun nu ați avut.


georgiana.td a scris:

Dacă și soțul este de acord sa divorțeze și găsiți un notar dispus sa va ajute, mergeți cu notarul la penitenciar.
Dacă nu...Teoretic, la judecătoria de pe raza domiciliului sotului. Având în vedere ca e închis, cred ca ar fi competenta judecătoria de la domiciliul dvs, ca domiciliu comun nu ați avut.

El nu este de acord,eu sunt din București și el din Dâmbovița, trebuie sa merg în Dâmbovița???mulțumesc mult

Conform unei sentințe a Curții de Apel Cluj, într-o situație similara cu a dvs., s-a decis competenta în favoarea judecătoriei de la locul unde este arestat pârâtul.
Dacă soțul este închis în Penitenciarul Margineni din Dâmbovița, acesta se considera domiciliul sau procesual. Competenta pentru localitatea unde se afla penitenciarul este Judecătoria Moreni.
Ultima modificare: Vineri, 29 Octombrie 2021
georgiana.td, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort BotBuster_tiboos BotBuster_tiboos buna ziua. sunt maritata din aprilie 2013 si vreau sa divortez.sotul nu este de acord .el a fost arestat in iulie 2013 , la putin timp dupa cununie si inca ... (vezi toată discuția)
Divort prin acord comun in instanta Laura_89 Laura_89 Buna seara, Eu am domiciliul in judetul Dambovita, iar sotul in Buzau (cu adrese pe buletin), in Bucuresti am stat in 2013-2014 cateva luni in chirie. ... (vezi toată discuția)
Divort de comun in acord,in alt judet fata de domiciliul sotilor AFLOAREI SIMONA AFLOAREI SIMONA Buna ziua, sunt casatorita din aug 2008,si am hotarat de comun acord sa divortam;din casatorie nu au rezutat copii,nu avem nimic de impartit si nu mai ... (vezi toată discuția)