Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua mam căsătorit cu soțul meu în ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua mam căsătorit cu soțul meu în penitenciar el fiind ...

Buna ziua mam căsătorit cu soțul meu în penitenciar el fiind închis, as vrea sa divorțez aveam o luna jumătate de când ne am căsătorit, cum procedez în aceasta situație eu mi am păstrat numele meu ,el este închis la Marginea si eu stau în București unde trebuie sa merg sa divorțez, mulțumesc frumos !
Va rog frumos sa mi răspundă cineva la acest mesaj unde trebuie sa ma duc ca să pot divorța, mulțumesc
Dacă și soțul este de acord sa divorțeze și găsiți un notar dispus sa va ajute, mergeți cu notarul la penitenciar.
Dacă nu...Teoretic, la judecătoria de pe raza domiciliului sotului. Având în vedere ca e închis, cred ca ar fi competenta judecătoria de la domiciliul dvs, ca domiciliu comun nu ați avut.

georgiana.td a scris:

Dacă și soțul este de acord sa divorțeze și găsiți un notar dispus sa va ajute, mergeți cu notarul la penitenciar.
Dacă nu...Teoretic, la judecătoria de pe raza domiciliului sotului. Având în vedere ca e închis, cred ca ar fi competenta judecătoria de la domiciliul dvs, ca domiciliu comun nu ați avut.

El nu este de acord,eu sunt din București și el din Dâmbovița, trebuie sa merg în Dâmbovița???mulțumesc mult

Conform unei sentințe a Curții de Apel Cluj, într-o situație similara cu a dvs., s-a decis competenta în favoarea judecătoriei de la locul unde este arestat pârâtul.
Dacă soțul este închis în Penitenciarul Margineni din Dâmbovița, acesta se considera domiciliul sau procesual. Competenta pentru localitatea unde se afla penitenciarul este Judecătoria Moreni.
georgiana.td, utilizator