Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gratar amplasat foarte aproape de gardul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gratar amplasat foarte aproape de gardul meu

Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Un vecin, gard in gard cu mine, are construit un gratar foarte mare de tip barbeque langa/aproape lipit de gardul ce desparte cele doua propietati.
Acest lucru ma deranjeaza din mai multe puncte de vedere: In primul rand mirosul si fumul ce mereu are directia de la el spre mine, cosul fiind destul de jos, te afumi la greu.
Nu pot tine geamurile si usile deschise nici dupa ce termina gratarul, mirosul ramane inca cel putin cateva ore.
Am tot incercat sa discut cu el si nu am ajuns la nici o concluzie.
Am depus o reclamatie la Disciplina in Constructii si nu am rezolvat nimic, el a adus o declaratie notariala cu martor ca gratarul este construit de mai multi ani.
Cum pot sa procedez, cui sa ma adresez? Unde sa mai depun plangeri? Exista vreo lege care sa ma ajute?
Va multumesc !
Articolul 612 noul Cod Civil: Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu
respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin
lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor
proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor
exprimat printr-un înscris autentic.
Va multumesc pentru raspuns!
Am uitat sa specific, l-am tot reclamat si de fiecare data cand au venit politistii pentru deranjarea ordinii publice le-a tot fluturat o hartie (nu am vazut ce scrie pe aceasta), zice ca are autorizatie pentru gratar de la primarie. Este posibil, chiar si cu legea 612 / 60cm sa aibe o autorizatie valabila pentru gratar ?
Va Multumesc !
Faceti cerere la Primărie în felul următor: Domnule Primar,

Subsemnatul ..............., domiciliat în ................................,
- ținând cont de dispozițiile din Legea 544 /2001, privind liberul acces la informațiile de interes public;
- având în vedere prevederile din Legea nr. 50/1991, privind autorizarea lucrărilor de construcții;
- având în vedere numeroasele reclamații și sesizări cu privire la faprul că vecinul meu, numitul........................., domiciliat in str............., loc..........................., în nod repetat deranjază buna vecinătate (încălcând art. 630, alin 1 - Noul Cod Civil) prin..........................................................................................................................................................................................................................................

Vă rog să îmi eliberați fotocopii ale documentației, pe baza căreia s-a aprobat construirea unui amplasament al Cuprorului/Grătarului fix, edificat în curtea vecinului meu
Solicit:
1. - Proiectul tehnic al construcției/cuptorului de foc
2. - Certificatul de Urbanism, document premergător și obligatoriu, emis în scopul obținerii AC;
3. - Autorizația de Construire
4. - Proces-verbal de recepție la finalizarea executării lucrărilor
După eliberarea documentelor de către Primarie, puteți să întrebați un avocat ce este de făcut. Dacă construcția este mai nouă de 3 ani, este mai ușor să îi găsiți o hibă. Dacă nu, mai există și alte căi: depășirea inconvenientelor normale ale vecinătății - art. 630, Cod Civil, etc.
Faceți o reclamație și la DSP (Sanepid), care au niște legi și reguli diferite pt treaba asta, dar nu știu eu să vi le precizez exact. Personal am avut o problemă cu un vecin care creștea câini, iar zgomotul era deranjant și s-a rezolvat cu DSP-ul: amendă, și-a mutat javrele, etc
În instanță se poate rezolva oarecum favorabil situația.
DeduMar, utilizator