avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna dimineata. Legal ce se poate face in situatia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna dimineata. Legal ce se poate face in situatia asta? Am si ...

Buna dimineata.
Legal ce se poate face in situatia asta?
Am si poze ...nu se mai poate locui acolo din cauza ciupercii aparute pe toata suprafata garsonierei.
Am cumparat o garsoniera si am renovato total.tevi.electricitate.tot ...
la vecina.de deasupra sa spart o teava in interiorul măstii de la baie care mi.a distrus toata garsoniera .nou noută cu mobilier cu parchet .instalatie electrica.nu am facut asig.pentru ca nu a fost gata mobilierul de bucatarie si unele finisaje din bucatarie si hol..
Ne.am inteles sa plateasca pagubele.aratandu.i chitantele de la renovare cu scumpirea care a parvenit intre timp.am comvenit sa incheiem o hartie care mi.a fost semnata de ea.can a venit firma si a zis cat costă .nu a mai vrut sa plateasca pagubele.i sa parut scump si a adus pe cineva de la constructii civile care sustine ea ...
iau dat o foaie din care reiese ca teava este comuna desi este la dânsa in apartament.am notat ce trebuie renovat si ce a fost distrus si am cerut stampila asociatiei.mi sa pus stampila dar doamna nu mai vrea sa vorbeasca si se ascunde.
ce as putea face legal????? Amiabil daca se poate .
va rog sa ma ajutati.
Cel mai recent răspuns: milw0rm , utilizator 22:34, 23 Octombrie 2021
Discutați cu Președintele blocului, dacă teava aparține de Asociație ( parte comuna) plata o face Asociația de proprietari.
Va multumesc .trebuie ceva expert sa evalueze pagubele ?
in situatia precizata,notificati oficial vecina cu obligatia achitarii obligatiilor asumate prin semnatura privata -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Legal ce se poate face ? In caz ca nu se poate
poate rezolva situatia amiabil? Unde fac denunt? Cine evaluează pagubele ? Eu oricum am chitante.contract .tot cu firma care sa ocupat de locatia asta si care a facut lucrarea
Danielcc a scris:

Discutați cu Președintele blocului, dacă teava aparține de Asociație ( parte comuna) plata o face Asociația de proprietari.

Mi.a semnat ca plateste dar zice ca suma ceruta de mine este absurda .ea habar nu are ce inseamna materiale si finisaje de calitate la preturile de acum.cum as putea sa o oblig?din moment ce am hartia semnata d le ea.stampilata de asociatie si martor dministratorul asociatiei.pentru ca stau cu garsoniera .neproductiva ... plus ca trebuie refacuta din nou .tot este distrus ...
ynocentta a scris:

in situatia precizata,notificati oficial vecina cu obligatia achitarii obligatiilor asumate prin semnatura privata -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Alte discuții în legătură

Cum se poate afla a cui este teava care mi.a distrus 60% locuinta.pereti.parchet.mobilier ... milw0rm milw0rm Cum se poate afla a cui este teava care mi.a distrus 60% locuinta.pereti.parchet.mobilier si cum pot sa imi recuperez prejudiciul? cui sa ma adresez ... (vezi toată discuția)
Inundatie amar amar buna ziua, problema mea este urmatoarea s-a spart o teava de apa in bucataria la vecinului de de-asupra ( teva era legatura dintre coloana principala si ... (vezi toată discuția)
Vecinul de la 4 l-a inundat pe cel de la 3... cavallis cavallis buna ziua, in scara la mine...vecinul de la 4 (plecat din tara) ia cedat furtunul de sub ghiuveta bucatarie, a picurat si in timp ia facut bucataria praf, ... (vezi toată discuția)