Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de înmormântare cetățean austriac .Mama mea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de înmormântare cetățean austriac .Mama mea a avut in întreținere o doamna de cetățenie austriacă,ce a decedat în urma cu 2 zile.decedata a avut pensie atat in Romania ,cat si din Austria.Mama mea, având în vedere că a avut-o în întreținere este în

Ajutor de înmormântare cetățean austriac
Ajutorul de deces se achită unei singure persoane care poate fi, după caz:
• soţul supravieţuitor;
• copilul;
• părintele;
• tutorele;
• curatorul;
• oricare persoană care dovedeşte cu acte că a suportat cheltuielile ocazionate de deces, dacă nu există altă solicitare din partea persoanelor menţionate mai sus.
[ link extern ]