Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor pentru inmormantare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor pentru inmormantare

Buna ziua,
Cine are dreptul sa ridice ajutorul de inmormantare: fiul decedatului sau mama vitrega, sotia decedatului?
Ajutorul de deces se achită unei singure persoane care poate fi, după caz:
• soţul supravieţuitor;
• copilul;
• părintele;
• tutorele;
• curatorul;
• oricare persoană care dovedeşte cu acte că a suportat cheltuielile ocazionate de deces, dacă nu există altă solicitare din partea persoanelor menţionate mai sus.