Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul soț nu respecta obligația convenita la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul soț nu respecta obligația convenita la divorț de a ...

Fostul soț nu respecta obligația convenita la divorț de a prelua copilul 2 weekenduri pe luna. Daca se întâmplă sa îl ia, la insistentele mamei, îl tine câteva ore intr-o sâmbăta, iar apoi spune ca nu îl mai poate tine. Divorțul s-a făcut la notar. Exista vrei metoda de constrângere, ca sa respecte aceasta obligație asumata prin act notarial? Ce presupune?
Mulțumesc
nu exista.
Buna ziua ,

O forma de constrangere legala nu exista,insa puteti beneficia de consiliere psihologica, in cadrul DIRECTIEI GENERALE DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI.
Ce puteți face este să restrângeți programul de vizitare sau să sesizați serv de protecție a copilului referitor la modalitatea de exercitare a programului de vizitare.