avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Buna ziua,spuneti mi va rog donatiile primite de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Buna ziua,spuneti mi va rog donatiile primite de la diverse persoane ...

Buna ziua,spuneti mi va rog donatiile primite de la diverse persoane membre ale unei comunitati de intrajutorare reciproca cum se impoziteaza?cum ar trebui sa procedez fata de ANAF ,sa ma incadrez legal cu aceasta activitate?multumesc
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 19:15, 31 Ianuarie 2022
specific ca sunt donatii financiare
donatiile si sponsorizarile primite de cineva NU se impoziteaza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suma platita si neimpozabila rugby15 rugby15 Buna ziua ! va rog sa-mi spuneti daca o Asociatie infiintata pe Legea 26 / 2000 poate sa plateasca din fondurile proprii , sume de bani catre diverse persoane ... (vezi toată discuția)
Folosire bani din patrimoniul ong I.Monica I.Monica Buna ziua! Anul trecut fiul meu a fost admis la Oxford, insa din cauza taxelor foarte mari nu l-am putut sustine. In incercarile noastre de a face acest ... (vezi toată discuția)
Remunerare membri ong prin procent sponsorizări Saul_G Saul_G Bună seara! Exercit o funcţie de conducere în cadrul unui ONG şi împreună cu colegii mei dorim să sporim fondurile asociaţiei, în principal prin ... (vezi toată discuția)