avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din gestiune comuna,autori necunoscuti.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din gestiune comuna,autori necunoscuti.

Buna ziua ,va rog daca ma poate ajuta cineva cu o explicatie ,opinie ,in legatura cu furtul dintr-o gestiune comuna.Suntem 4 persoane care avem gestiune comuna pe o magazie.Timp de 3 luni acea magazie a fost inchisa si cheile lasate in custodia unui administrator .In magazie se aflau 2 laptopuri care ,dupa acea perioada in care a fost inchisa magazia ,au disparut.Contabilul vrea sa ne impute furtul celor 2 laptopuri pe motiv ca se aflau in gestiunea noastra.Mentionez ca la acele chei au avut acces mai multe persoane printr-un concurs de imprejurari,practic ni s-a zis sa lasam cheile la acel administrator .Este corect ce se intampla?Se poate sa avem castig de cauza daca dam in judecata contabilul pt aceasta imputare?
Ultima modificare: Luni, 25 Octombrie 2021
ciric luminita, utilizator
Cel mai recent răspuns: pop_m , utilizator 09:27, 27 Octombrie 2021
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

N-are cum sa zica respectivul contabil ca 'X' a furat acele laptop-uri fara vreo proba in acest sens. Furtul trebuia semnalat imediat ce a fost descoperit, probabil politia ar fi venit si luat amprente, posibil a avut loc o spargere sau intr-adevar un furt. In orice caz, persoana suspecta va fi persoana care avea cheia de intrare, iar audierea probabil se va face la toate persoanele implicate.
Ultima modificare: Marți, 26 Octombrie 2021
Manuela Rășină, administrator


S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

Buna seara,

N-are cum sa zica respectivul contabil ca 'X' a furat acele laptop-uri fara vreo proba in acest sens. Furtul trebuia semnalat imediat ce a fost descoperit, probabil politia ar fi venit si luat amprente, posibil a avut loc o spargere sau intr-adevar un furt. In orice caz, persoana suspecta va fi persoana care avea cheia de intrare, iar audierea probabil se va face la toate persoanele implicate.
Va multumesc.Asa am facut, am anuntat Politia,urmeaza sa dam declaratiile.Contabilul sustine in continuare ca suntem direct raspunzatori de gestiune si trebuie sa recuperam prejudiciul creat,adica sa platim acele laptopuri.

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata

Comunicati-i contabilului ca va putea recupera prejudiciul creat de la vinovati, asa cum vor fi indicati ei de catre politie, in urma anchetei.
Daca insista, explicati-i ca nu va simtiti vinovati, si nu sunteti dispusi, in mod voluntar, sa acoperiti prejudiciul, si in caz ca va opera cu de la sine putere retineri din drepturile salariale, va rezervati dreptul de a-l reclama la ITM si a-l da in judecata (intrucat o asemenea practica - retineri salariale pentru acoperirea uno asemenea prejudicii - e interzisa de codul muncii)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt din masina ovi_18 ovi_18 Am o mare problema ,daca se poate sa ma ajutati cu un sfat ceva.Lucrez in domneiul vanzarilor ,mai exact sunt agent vanzari in regim vansell aseara mi sa furat ... (vezi toată discuția)
Furt calificat opg opg Buna ziua. Mi s-au furat din casa sume mari de bani si aur , in timp. De banuit mereu se banuia unul din membrii familiei, un copil, si de aceea nu s-a facut ... (vezi toată discuția)
Gestiunea stef1234 stef1234 Buna ziua, am lucrat la o firma unde am fost angajat in functia de director de vanzari. Dupa o perioada de 3 ani am fost disponibilizat din fumctie fara o ... (vezi toată discuția)