avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Copiii mei sunt la o gradinita privata si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Copiii mei sunt la o gradinita privata si dupa cum ...

Buna ziua
Copiii mei sunt la o gradinita privata si dupa cum stiti s-au inchis si acestea. Sunt mama singura, m-am intors la serviciu din concediu de crestere copil la 1 octombrie si nu pot sta in concediu fara plata timp de 2 sapt cat este inchisa gradinita. As dori sa stiu daca are cineva idee daca exista vreo lege care imi da dreptul sa stau acasa cu copiii in aceasta perioada. Legea cu 75% inteleg ca nu se aplica pe perioada vacantelor, desi la privat nu era vorba de asa ceva, acesta fiind si motivul pentru care i-am inscris acolo. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:01, 28 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG nr. 110 din 2 octombrie 2021privind acordarea unor zile libere plătite părinților și altor categorii de persoane în contextul răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2
[ link extern ]
Buna ziua,
La serviciu, mi-au spus ca nu se aplica aceasta lege in cazul meu. Cum sa ii oblig sa o aplice?


Cornel Vasile a scris:

OUG nr. 110 din 2 octombrie 2021privind acordarea unor zile libere plătite părinților și altor categorii de persoane în contextul răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2
[ link extern ]

Depuneti o cerere cu toate documentele mentionate in lege ... apoi, in caz de refuz, sesizati ITM-ul.
Pot primi zile libere retroactiv, incepand cu data de 25 de cand este gradinita inchisa? Cererea poate avea data de astazi 28 oct, deoarece intre 25 si 28 trebuie sa fac cerere de concediu fara plata.

Cornel Vasile a scris:

Depuneti o cerere cu toate documentele mentionate in lege ... apoi, in caz de refuz, sesizati ITM-ul.

Retroactiv, doar cu acordul angajatorului ar fi posibil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

oug 147/2020- zile libere plătite, 75% Derek88 Derek88 Referitor la Oug 147/2020, promulgata azi de către Președinte. Caz concret, eu sunt militar și nu pot beneficia de zile libere plătite, iar soția ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! tinand cont de decizia luata aseara conform careia ... Dede88 Dede88 Buna ziua! Tinand cont de decizia luata aseara conform careia doar cei vaccinati cu doza completa au voie sa participe la evenimente private... Voiam sa intreb ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, nu gasesc in hotararea 1130/22.10.2021 oblgiatia operatorilor ... luput_alexandrugeorge luput_alexandrugeorge Buna ziua, nu gasesc in Hotararea 1130/22.10.2021 oblgiatia operatorilor economici ( magazine nealimentare) de a permite accesul doar persoanelor vaccinate, ... (vezi toată discuția)