Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista posibilitatea, o anumita exceptie prin care o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista posibilitatea, o anumita exceptie prin care o persoana ...

Exista posibilitatea, o anumita exceptie prin care o persoana care are CIM pe perioada determinata si urmeaza sa ajunga la termenul de 36 luni, sa continue activitatea tot cu CIM pe perioada determinata?
De precizat faptul că persoana respectiva este angajata pe perioada unui proiect care depaseste 36 luni si nu se doreste trecerea angajatului pe perioada nedeterminata.
Anca100000, utilizator
Da, exista prevedere legala in acest sens.

art.82 C.mun.
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.

In speta, se pot incheia 3 c.i.m. pe durata determinata , unul de 36 de luni si 2 pentru perioade de maxim 12 luni fiecrare.
Multumesc pentru raspuns!
Persoana respectiva a fost angajata ca urmare a obtinerii unui concurs, in acest caz, ii incetam CIM pe durata determinata la data expirarii termenului și organizam alt concurs sau pur si simplu se face alt CIM ?
Anca100000, utilizator
Se inceteaza cim pe durata determinata la data expirarii termenului și se organizeaza alt concurs , daca sunteti din sectorul bugetar.
Multumesc!