Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata - perioada nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata - perioada nedeterminata

Buna ziua. Care sunt din punct de vedere legal solutiile dupa ce o persoana incadrata pe perioada determinata a implinit cele 36 de luni conform Codului Muncii?
Trebuie sa aiba loc transformarea in contract pe perioada nedeterminata imediat in cazul in care nu se doreste renuntarea la persoana respectiva? Va multumesc.
Solutiile sunt :
- incetarea de drept a c.i.m. , potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun., daca nu se mai doreste continuarea raportului de munca cu acel salariat.

- modificarea duratei c.i.m. din determinata in nedeterminata

- incetarea c.i.m. si incheierea unui nou c.i.m. pe durata determinata de cel mult 12 luni sau pe durata nedeterminata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

"- incetarea c.i.m. si incheierea unui nou c.i.m. pr durata determinata de cel mult 12 luni sau pe durata nedeterminata."

In aceasta situatie cum mai sunt respectate prevederile C. Muncii care prevede o perioada maxima de 36 de luni pentru un contract pe perioada determinata?

Vedeti art.82 C.mun. care prevede la alineatele de mai jos :
....
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.
freeelis a scris:

Vedeti art.82 C.mun. care prevede la alineatele de mai jos :
....
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.

in acest caz, dupa expirarea unui cim pe per det de 36 luni, in termen de 3 luni, poat incheia un alt cim pe per det de 12 luni?
36+12?
Daca c.i.m. se incheie in termen de 3 luni de la incetarea vechiul c.i.m. pe durata determinata, atunci durata acestuia nu poate fi mai mare de 12 luni.

Daca c.i.m. se incheie dupa 3 luni de la incetarea vechiul c.i.m. pe durata determinata, atunci durata acestuia nu poate fi mai mare de 36 luni.