Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fond rulment prescris?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fond rulment prescris?

Buna ziua
Asociația de proprietari refuză să îmi înapoieze fondul de rulment al ap pe care l am vândut în 2018. Am făcut cerere de restituire acum 2 săptămâni, am tot fost amânată ca să caute în arhivă... când m am prezentat fizic la sediul lor administratorul s a răzbunat si a zis că decât să mai caute în arhiva de fapt eu nu am dreptul la acești bani pt ca fondul meu de rulment s a prescris. Nu mi a prezentat nici o lege pe baza căreia ia această decizie. E corect ce susține?
AlisR, utilizator
e o prostie! Fondul de rulment trebuie restituit!
Sa caute registrul fondului de rulment din 2018, acolo trebuie sa aveti trecte toate sumele platite si soldul. Actele asociatiei se tin 10 ani. Trebuie sa existe acest registru.
1-Dv aveti dreptul sa solicitati oficial restituirea fondului de rulment la reprezentantul legal al asociatiei de propreitari in persoana presedintelui de asociatie
2-Adninistratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
Daca administratorul de imobil a fost in stare sa afirme aberatia cu "prescrierea fondului de rulment" este evident ca acesta nu cunoaste dispozitiile in vigoare
Valoarea fondului de rulment se afla consemnata in chitantele cu care s-a constituit fondul,in fisa de apartament de evidenta obligatii si plati lunare,in registrul de fonduri ale asociatiei de proprietari