Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... majorarea avansului ptr creditul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

majorarea avansului ptr creditul ...

Bună ziua! În legătură cu majorarea avansului ptr creditul ipotecar în lei, de la 15 la 25%, din ianuarie 2022. Eu am semnat un contract cu un dezvoltator imobiliar, am achitat 15 % aferent creditului ipotecar pe care urmează sa îl accesez în 2022, când îmi va fi predat apartamentul. Întrebarea mea este dacă voi fi nevoita sa achit în plus 10% avans în momentul accesării creditului pe lângă cei 15% achitati deja sau banca va lua în considerare faptul ca am semnat contractul ptr apartament înainte de ianuarie 2022 și avansul va rămâne 15%.
Banca nu va lua in considerare faptul ca ati semnat un contract (probabil antecontract) cu dezvoltatorul. Important este cand semnati contractul (de credit) cu banca. Incercati sa faceti asta pana in ianuarie 2022, chiar daca veti semna contractul de vanzare cu dezvoltatorul ulterior. Pentru asta e nevoie ca apartamentul sa fie finalizat, pentru a fi posibila evaluarea. Interesati-va la banca cat timp este valabila aprobarea creditului. (adica cat timp aveti la dispozitie de la aprobarea finala a creditului, care trebuie sa aiba loc anul asta, pana la semnarea contractului de vanzare)
Din ce scrie presa (că n-am reușit să găsesc paragraful citat în sursă BNR), majorarea avansului e doar la creditele pentru investiții imobiliare și nu vă afectează dacă îl cumpărați ca să locuiți în el.

„În cazul creditelor acordate pentru achiziţia unui imobil care nu este destinat a fi utilizat ca locuinţă pentru folosinţă proprie şi permanentă/continuă a debitorului, limitele prevăzute la alin. (1)-(3) se reduc cu 10 puncte procentuale”, potrivit documentului BNR.
[ link extern ]
Mie nu îmi este foarte clar cum voi putea demonstra ca va fi locuință permanenta. Din câte știu exista o declarație în acest sens, dar în acest fel oricine poate face acest lucru.. doar nu ii cauta banca dupa o perioada sa vadă dacă au mințit în declarație sau nu. Poate nici ar trebui sa îmi bat capul cu asa ceva, dar încerc sa fiu pregătită ptr orice schimbare care ar implica o suma mare de bani din partea mea.
Mulțumesc pentru răspuns!

Emilika40 a scris:

Din ce scrie presa (că n-am reușit să găsesc paragraful citat în sursă BNR), majorarea avansului e doar la creditele pentru investiții imobiliare și nu vă afectează dacă îl cumpărați ca să locuiți în el.

„În cazul creditelor acordate pentru achiziţia unui imobil care nu este destinat a fi utilizat ca locuinţă pentru folosinţă proprie şi permanentă/continuă a debitorului, limitele prevăzute la alin. (1)-(3) se reduc cu 10 puncte procentuale”, potrivit documentului BNR.
[ link extern ]

Sunt bănci ce considera ca achizitionati imobilul ca investiție dacă mai aveți un alt imobil. Mergeți acum ai aprobați creditul. Aveți un timp -2 -3 luni sa prezentați imobilul bancii după aprobare. Și nu ATE vorba doar de avans. IRCC-ul probabil va creste de la 1 Ianuarie. Acesta se actualizeazaa la 6 luni, de aceea astăzi este mult mai mic decât ROBOR-ul
e foarte simplu: daca aveti declarat domiciliul la adresa respectiva. n-o sa umble nimeni dupa dvs. o copie a CI (pe care banca o cere la 2-3 ani) e suficienta

SoranaSerban a scris:

Mie nu îmi este foarte clar cum voi putea demonstra ca va fi locuință permanenta. Din câte știu exista o declarație în acest sens, dar în acest fel oricine poate face acest lucru.. doar nu ii cauta banca dupa o perioada sa vadă dacă au mințit în declarație sau nu.