Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In contextul in care de la 1 ianuarie vor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In contextul in care de la 1 ianuarie vor fi mărite ...

Buna ziua,

In contextul in care de la 1 ianuarie vor fi mărite procentele de avans minim la un credit ipotecar de la 15 la 25, ce se întâmplă cu avansul dat la dezvoltator dacă nu am cei 25 la sută?

Mulțumesc
E a doua casa ?
Da. Nu va fi locuința permanentă.

gi-jane2 a scris:

E a doua casa ?

Ati dat deja avans si urmeaza sa accesati creditul sau ati aplicat deja? Legea nu se aplica retroactiv.
Daca trebuie sa dati diferenta, va trebui sa faceti rost.
Nu am aplicat deja. Am dat avansul la dezvoltator anul trecut în vară. Aproximativ 15 la sută. Construcția nu este gata încă și nu va fi gata anul acesta.

gi-jane2 a scris:

Ati dat deja avans si urmeaza sa accesati creditul sau ati aplicat deja? Legea nu se aplica retroactiv.
Daca trebuie sa dati diferenta, va trebui sa faceti rost.

atunci aveti timp sa strangeti