avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In contextul in care de la 1 ianuarie vor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In contextul in care de la 1 ianuarie vor fi mărite ...

Buna ziua,

In contextul in care de la 1 ianuarie vor fi mărite procentele de avans minim la un credit ipotecar de la 15 la 25, ce se întâmplă cu avansul dat la dezvoltator dacă nu am cei 25 la sută?

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:54, 20 Decembrie 2021
E a doua casa ?
Da. Nu va fi locuința permanentă.

gi-jane2 a scris:

E a doua casa ?

Ati dat deja avans si urmeaza sa accesati creditul sau ati aplicat deja? Legea nu se aplica retroactiv.
Daca trebuie sa dati diferenta, va trebui sa faceti rost.
Nu am aplicat deja. Am dat avansul la dezvoltator anul trecut în vară. Aproximativ 15 la sută. Construcția nu este gata încă și nu va fi gata anul acesta.

gi-jane2 a scris:

Ati dat deja avans si urmeaza sa accesati creditul sau ati aplicat deja? Legea nu se aplica retroactiv.
Daca trebuie sa dati diferenta, va trebui sa faceti rost.

atunci aveti timp sa strangeti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorarea avansului ptr creditul ... SoranaSerban SoranaSerban Bună ziua! În legătură cu majorarea avansului ptr creditul ipotecar în lei, de la 15 la 25%, din ianuarie 2022. Eu am semnat un contract cu un dezvoltator ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare cumparare locuinta in constructie stoianflorian stoianflorian Buna ziua Sunt interesat sa achizitionez un apt cu doua camere intr-un complex rezidential din Bucuresti care va fi gata \"la gri\" in octombrie 2018. ... (vezi toată discuția)
Antecontract semnat in 2021 tva 5% ,predare imobil in 2024 , cat este cota de tva? BucurI BucurI Antecontract semnat in 2021 pentru o locuinta cu plata avans la dezvoltator cota tva 5% , predare imobil in 2024, se aplica cota de tva de 9%? Buna ... (vezi toată discuția)