avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 110/2021
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 110/2021

Cei din sectorul privat, care lucrează în domeniile unde este necesar acordul angajatorului, pot beneficia de majorarea salariului cu cei 75%, dacă angajatorul nu își da acordul pentru acordarea zilelor libere?
Ultima modificare: Marți, 2 Noiembrie 2021
Andraxi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:19, 2 Noiembrie 2021
În situația în care angajatorul nu aprobă cererea de acordare a zilelor libere, părintele are dreptul la o majorare acordată suplimentar drepturilor salariale cuvenite, în cuantum de 75% din salariul de bază/salariul de funcție/solda de funcție corespunzătoare unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, corespunzător numărului de zile lucrătoare din perioada prevăzută de lege, cu condiția respectării de către celălalt părinte a prevederilor legale in materie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. eu lucrez la privat și nu pot beneficia de zile ... Georgiana CT Georgiana CT Bună ziua. Eu lucrez la privat și nu pot beneficia de zile libere plătite. Pot solicita 75 % spor la salariu sau numai cei de la stat au dreptul? Menționez ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie conform o.u.g. nr. 110/02.10.2021 Wanna2211 Wanna2211 Buna seara. Conform O.U.G. nr. 110/02.10.2021 privind acordarea unor zile libere plătite angajații din sistemul sanitar isi pot lua aceste zile libere sau ... (vezi toată discuția)
oug 147/2020- zile libere plătite, 75% Derek88 Derek88 Referitor la Oug 147/2020, promulgata azi de către Președinte. Caz concret, eu sunt militar și nu pot beneficia de zile libere plătite, iar soția ... (vezi toată discuția)