Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 110/2021
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 110/2021

Cei din sectorul privat, care lucrează în domeniile unde este necesar acordul angajatorului, pot beneficia de majorarea salariului cu cei 75%, dacă angajatorul nu își da acordul pentru acordarea zilelor libere?
Andraxi, utilizator
În situația în care angajatorul nu aprobă cererea de acordare a zilelor libere, părintele are dreptul la o majorare acordată suplimentar drepturilor salariale cuvenite, în cuantum de 75% din salariul de bază/salariul de funcție/solda de funcție corespunzătoare unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, corespunzător numărului de zile lucrătoare din perioada prevăzută de lege, cu condiția respectării de către celălalt părinte a prevederilor legale in materie.