Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, M-am adresat de curand primariei Cisnadie, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, M-am adresat de curand primariei Cisnadie, jud Sibiu ...

Buna ziua,

M-am adresat de curand primariei Cisnadie, jud Sibiu si i-am intrebat ce ar trebui facut pentru ca strada pe care locuiesc sa fie asfaltata si sa se monteze iluminat stradal.
Precizez ca in momentul de fata, strada pe care locuiesc este privata, drept urmare ea ar trebui cedata in proprietatea primariei pentru a se putea face asfaltare si alte lucrari pe ea.
Raspunsul primariei a fost urmatorul: strada trebuie cedata primariei in prima faza, DAR primaria accepta sa primeasca strada in proprietate doar daca aceasta este pavata/asfaltata si are echiparile edilitare.
Intrebarea mea este urmatoarea: este legal ca o primarie sa procedeze in felul acesta? Avand in vedere ca toti de pe strada respectiva platesc taxe si impozite la primaria Cisnadie.
Multumesc anticipat!
da, este legal. taxele sunt pe teren si constructii si nu au legatura cu strazile private. primaria nu e obligata sa preia strazile.