Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Asfaltare drum privat cu drept de acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Asfaltare drum privat cu drept de acces

Salut.

Am nevoie de ajutor, pentru a solutiona o nelamurire legat de un drum privat la care avem drept de acces din partea proprietarului acestuia.

Cateva detalii:
- drumul apartine unui constuctor care a parcelat terenul;
- parcelele au fost vandute catre alti constructori cu specificatia ca drumul va fi pietruit, iluminare stradala si utilitati;
- primaria nu vrea sa ia drumul in administrare, decat daca acesta este pavat/asfaltat si are iluminat stradal;
- unii constructori au promis verbal, nu prin acte, celor catre care au vandut ca vor pava/asfalta in fata caselor lor pina la jumatatea strazi;
- multi dintre locuitorii acestei(or) strazi sunt de acord sa puna parte egala bani pentru pavare/asfaltarea strazi;

Acum, intrebarile mele sunt:

Cine are obligatia sa paveze/asfalteze acest drum privat?
Daca este obligatia celui care este proprietar, cum il putem forta sa faca acest lucru, din punct de vedere legal?

Va multumesc anticipat
Cineva interesat sa ma lamureasca? Va mulțumesc anticipat.

Cornelvi a scris:

Salut.

Am nevoie de ajutor, pentru a solutiona o nelamurire legat de un drum privat la care avem drept de acces din partea proprietarului acestuia.

Cateva detalii:
- drumul apartine unui constuctor care a parcelat terenul;
- parcelele au fost vandute catre alti constructori cu specificatia ca drumul va fi pietruit, iluminare stradala si utilitati;
- primaria nu vrea sa ia drumul in administrare, decat daca acesta este pavat/asfaltat si are iluminat stradal;
- unii constructori au promis verbal, nu prin acte, celor catre care au vandut ca vor pava/asfalta in fata caselor lor pina la jumatatea strazi;
- multi dintre locuitorii acestei(or) strazi sunt de acord sa puna parte egala bani pentru pavare/asfaltarea strazi;

Acum, intrebarile mele sunt:

Cine are obligatia sa paveze/asfalteze acest drum privat?
Daca este obligatia celui care este proprietar, cum il putem forta sa faca acest lucru, din punct de vedere legal?

Va multumesc anticipat