Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile angajatului

Buna seara,
Saptamana trecuta am fost anuntata de catre angajator ca magazinul in care lucrez se va inchide in urmatoarea zi,in consecinta am primit o notificare prin care mi s-a adus la cunostinta ca incepand cu ziua urmatoare se va inchide punctul de lucru implicit se va desfiinta postul pe care il ocupam,urmand sa fiu in preaviz atat cat prevede legea pt functia pe care am ocupat-o.
Azi mi s-a cerut prin telefon ca incepand de maine sa merg in alt oras sa muncesc,in caz contrar sa-mi scriu demisia.
Intrebarea mea este:
Au dreptul sa faca asta?
Pe durata preavizului, se poate delega/detasa un salariat.

1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.
In consecinta daca refuz sa merg in delegatie,pot sa-mi desfaca disciplinar contractul de munca?
Da, se poate demara cercetarea disciplinara pentru refuzul delegarii.