Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, intentionez sa achizitionez un apartament ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, intentionez sa achizitionez un apartament ce se afla ...

Buna ziua, intentionez sa achizitionez un apartament ce se afla la parterul unui bloc construit in anul 1990.
Apartamentul are sub el o boxa in care proprietarul si-a amenajat un dormitor si o baie.
Intrebarea mea, exista orice fel de metoda legala sa intabulez in CF aceasta boxa si sa o folosesc in mod legal ca spatiu locuibil, ca singur proprietar?.
Mentionez ca in apartament exista o scara ce conduce direct in boxa respesctiva.

Va multumesc anticipat
Se poate doar cu acordul tuturor proprietarilor de apartamente din acel bloc.
Atat timp cat dv achizitionat spatiu cu destinatia de locuit fara alte spatii,legal nu puteti achizitiona spatiu edificat fara parcurgerea procedurii prealabile
Mai mult ,modificarea in subsolul tehnic ,legal nu poate fi intabulata subsolul tehnic fiind parte comuna condominiu
Pentru ca un spatiu sa detina calitatea de locuit este obligatoriu sa corespunda si sa intruneasca anumite caracteristici si specificatii tehice,care in cazul dv nu exista