Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, de curand am achizitionat un teren si am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, de curand am achizitionat un teren si am inceput sa ...

Buna ziua, de curand am achizitionat un teren si am inceput sa ne facem proiectele pentru bransamente. Pe aceasta strada exista retea de apa canal care din spusele de la primarie este proprietate privata pe drumul public. In procesul de de proiectare ni s-a cerut sa obtinem acordul persoanei care a facut lucrarea initiala, chiar daca aceasta se afla la 80 de metri de noi. Persoana in cauza de cere 4000 de euro pentru a ne da acordul de bransare. Exista temei legal pentru o astfel de actiune? Daca da, atunci ar trebuie sa facem un contract pentru a nu mai avea probleme in viitor?

Va multumesc anticipat.
Bună ziua

Dacă vecinul a fost cel care a suportat inițial investitia privind reteaua de apă atunci trebuie să îi achitați cotă parte din investiție.
Solicitați de la vecin contractul privind investiția iar apoi din acea sumă achitați partea dumneavoastră prin intermediul unui notar care să ateste că ați achitat.
Va multumesc pentru raspuns!