avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratia de primire suma de la vanzator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratia de primire suma de la vanzator

Buna ziua,
Va expun mai jos problema pe care am intampinat-o, o situatia tare neplacuta si nedreapta as putea zice. Doresc sa vand apartamentul achizitionat prin Prima casa in anul 2013.
Am gasit cumparatorul care este dispus sa cumpere cash.
Am toate actele necesare, acordul de instrainare MF& Banca, insa nu am o declaratie din partea dezvoltatorului cum ca si-a primit banii la momentul respectiv.
Eu nu am aceasta declaratie, nu am stiut sa cer acest document in forma autentica de la notar, nu am fost nici informata, si nici o banca nu cerea la mom. respectiv asa ceva.
Am fost la banca sa cer extrasul din care reiese plata catre dezvoltator.
Nici un notariat nu accepta fara acea declaratie.
Am fost la notariatul unde am facut actele in 2013 si mi-au comunicat nu ei nu detin asa ceva in arhiva si ca singura solutie este sa dau de dezvoltator sa semneze declaratia.
Ce pot face in aceasta situatie in care dezvoltatorul nu este de gasit?
inteleg ca nu voi putea vinde niciodata?
Multumesc,


Cel mai recent răspuns: Al_Lidia , utilizator 21:00, 4 Noiembrie 2021
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici un notariat nu accepta fara acea declaratie.

Este o aberatie „notariala”! Nu ar trebui sa vi se ceara asa ceva!
Exista ipoteca legala inscrisa la cartea funciara sau nu?
Buna ziua,
In cartea funciara apar eu,banca,si statul Roman.
Multumesc frumos pentru raspuns,
Voi mai incerca si la un alt notar sper sa gasesc intelegere!
O zi placuta va doresc,
In temeiul art 1504 al 2 Cod Civil puteti merge la banca la care a avut deschis cont vanzatorul unde solicitati emiterea unui document care sa ateste efectuarea platii.

"(2) Debitorul are oricând dreptul să solicite instituției de credit a creditorului o confirmare, în scris, a efectuării plății prin virament. Această confirmare face dovada plății."
Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2021
MihailZC, utilizator
Banca nu accepta asa ceva. Mi-au raspuns asa:
Banca nu eliberează,nu are voie sa intre in contul alte persoane fără sa fie imputernicit ..
Banca nu are de ce sa accepte sau sa nu accepte, banca trebuie sa elibereze pur si simplu "o confirmare, in scris".
Mergeti si depuneti o cerere scrisa in acest sens pe are solicitati numar de inregistrare.
Nu au cum sa va refuze.

Alte discuții în legătură

Buna ziua . ce pot face pentru a vinde o proprietate pe care ... daniel76R daniel76R Buna ziua . Ce pot face pentru a vinde o proprietate pe care am achitat-o integral dar vanzatorul nu a mers la notar sa incheie acea declaratie de confirmare ... (vezi toată discuția)
Declarație primire preț solicitată la vânzarea unui imobil cumpărat prin credit ipotecar, achitat în întregime Emilika40 Emilika40 Bună ziua, Vă rog să mă lămuriți de ce e necesară declarația de primire a prețului la vânzarea unui apartament cu credit ipotecar, pe care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac credit. banca ... Anca Joita Anca Joita Buna ziua, vand un apartament si cumparatorii fac credit. Banca le cere cumparatorilor ca eu sa dovedesc ca am achitat integral apartamentul. Am cumparat ... (vezi toată discuția)