Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Participare fizica la cursuri conditionata de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Participare fizica la cursuri conditionata de procentul de vaccinare al personalului didactic

Buna dimineata,
Care este opinia specialistilor cu privire la conditionarea desfasuratii fizice a orelor de curs de procentul de vaccinare din unitatile de invatamant si care ar fi caile legale pentru a schimba aberatiile legale?
Cred ca stim toti ca aceasta hotarare a fost luata pentru a plasa responsabilitatea santajului pe parinti. Ministerul nu are cum sa oblige personalul didactic sa se vaccineze din pacate asa ca ingradeste dreptul la educatie al copiilor.
In plus un educator care face activitati online cu copiiii 2-3 ore pe saptamana este platit integral ca atunci cand sta 5-6 ore cu aceiasi copii la gradinita iar un parinte care, fortat de libertatea de a nu se vaccina a personalului didactic, sta acasa cu copilul va primi doar 75% din salariu.
De unde am putea incepe cu contestarea acestor aberatii?
Am facut o cerere la conducerea gradinitei/inspectoratul judetean ca sa reia cursurile in format fizic si sa testeze educatorii nevaccinati dar stiu ca e un demers inutil de fapt, face doar scandal in presa/public.
Dana Posta, utilizator