avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Societatea a intrat pe lista marilor contribuabili in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Societatea a intrat pe lista marilor contribuabili in 2021,

Buna ziua !
Daca o societate a intrat pe lista marilor contribuabili in 2021 ,
1. care este data la care are obligatia intocmirii dosarului preturilor de transfer ?
2,care este termenul pentru depunerea raportului SAF-T ( declaratia 406 ) ?
Multumesc !
Ultima modificare: Luni, 8 Noiembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:25, 9 Noiembrie 2021
1. Doasarul preturilor de transfer se intocmeste cf Ordin 442/2016 . Termenul de
întocmire a dosarului preţurilor de transfer este termenul legal stabilit pentru depunerea
declaraţiilor anuale privind impozitul pe profit, pentru fiecare an fiscal. ( pt 2021 este 25.03.2022 )

2. Termenul limita pt depunerea raportului SAF-T pt luna de raportare IAN 2022 este 31.07.2022 ( se da un termen de gratie de 6 luni ) , altfel era 28.02.2022.
Legat de dosarul preturilor de transfer , nelamurirea mea era legata de anul pentru care trebuie sa-l intocmim. Daca suntem pe lista marilor contribuabili incepand cu 01,01,2022 , primul termen pentru noi ar trebui sa fie 25,03,2023 , nu ?
Multumesc !
da exact asa cum am citat din textul de lege mai sus .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost trecuti pe lista firmelor mijlocii Office Vending Office Vending Buna ziua! Am fost trecuti pe lista firmelor mijlocii incepand cu 01.01.2024, trebuie sa depunem incepand cu ianuarie 2024 declaratia 406- SAF-T ... (vezi toată discuția)
Mari contribuabili expertmind.is expertmind.is Societate care a trecut de la 01.01.2022 la mari contribuabili. Din legislatie am inteles 3 obligatii: -Declaratia 406 - Raportarea fisierului standard de ... (vezi toată discuția)
Declaratia saf-t active.01. mariahirica mariahirica Buna ziua! Imobilizarile corporale in curs de executie trebuiesc raportate in declaratia 406 active? Am devenit mari contribuabili la 01.01.2022 si am avut ... (vezi toată discuția)