Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament-Buna ziua, sunt vaduva si nu am copii, As ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament-Buna ziua, sunt vaduva si nu am copii, As vrea sa fac testament ...

Buna ziua, sunt vaduva si nu am copii, As vrea sa fac testament sa nu las nimic là frati mei, si nici lui mama deoarece le da lor tot ,este posibil sau frati sau mama tot vor avea dreptul, multumesc Raluca
Ralujossi, utilizator
Da, daca nu aveti parinti in viata, copii in viata sau sot, nu aveti mostenitori rezervatari, ceea ce inseamna ca daca incheiati un testament prin care dispuneti ca o anumita persoana sa mosteneasca intreaga dumneavoastra avere, tot ce aveti va fi mostenit de acea persoana iar fratii dumneavoastra nu vor mosteni nimic.
Bună ziua,
Puteți face testament în favoarea uneia sau mai multor persoane, situație în care la decesul dvs. va fi incidentă succesiunea testamentară. Prin urmare, frații dvs. nu vor dobândi nimic.
Buna seara,

In cazul in care perfectati un testament, fratii nu sunt mostenitori rezervatari, asa incat sa conteste acest act.

Testamentul poate fi incheiat in fata notarului public.

Daca este olograf, acesta trebuie scris, datat si semnat de mana testatorului.

Aveti posibilitatea de a perfecta un contract de intretinere, cu dreptul de uzufruct viager, in ipoteza in care doriti ca o terta persoana sa va sprijine, sa va asigure subzistenta.

Obligatia de intretinere va fi detaliata in contract.

daca mama va mai fi in viata la data decesului dvs, poate ataca acel testament pe motiv ca ii incalca rezerva succesorala.
Multumesc pentru raspuns,dar daca mama mea va trai la data decesului meu are dreptul....si cat la suta are dreptul mama,va multumesc inca o data.Raluca