Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... m am vaccinat anticovid 2020 pot beneficia de ziua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

m am vaccinat anticovid 2020 pot beneficia de ziua libera acordata ...

vaccinat anticovid 2020
pot beneficia de ziua libera acordata de angajator in 2021? atunci cand m am vaccinat nu exista aceasta prevedere legala
nu ar trebui sa fie discriminare
va multumesc
wazz, utilizator
NU.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
ba nu
legea este interpretabila

articolul de lege va rog

LEGE nr. 221 din 26 iulie 2021pentru completarea Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19
EMITENT • PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 732 din 26 iulie 2021

Parlamentul României adoptă prezenta lege.ARTICOL UNICDupă articolul 21 din Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 396 din 15 mai 2020, cu modificările și completările ulterioare, se introduce un nou articol, articolul 21^1, cu următorul cuprins:Articolul 21^1(1) Persoanele care se vaccinează împotriva COVID-19 beneficiază, la cerere, de următoarele drepturi:a) câte o zi liberă plătită, care nu se include în durata concediului de odihnă, pentru fiecare doză de vaccin efectuată, în cazul angajaților din sistemul public și privat.
wazz, utilizator
Da, dar legea nu are efect retroactiv.
www.avocatnet.ro/articol_585...

V-ati vaccinat anul trecut.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
DE CE aceasta discriminare? toti vaccinatii sa aiba zile libere