avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua In LEGEA nr. 221 din 26 iulie 2021pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua In LEGEA nr. 221 din 26 iulie 2021pentru completarea ...

Buna ziua
In LEGEA nr. 221 din 26 iulie 2021pentru completarea Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, publicata în MONITORUL OFICIAL nr. 732 din 26 iulie 2021 in art.21, alin (1) se precizeaza ca persoanele care se vaccinează împotriva COVID-19 beneficiază, la cerere, de următoarele drepturi:a) câte o zi liberă plătită, care nu se include în durata concediului de odihnă, pentru fiecare doză de vaccin efectuată, în cazul angajaților din sistemul public și privat;
Eu am facut primele doua doze in luna aprilie si mai iar cea de a treia la sfarsitul lunii noiembrie. In cazul in care legea 221/2021 a fost adoptata in luna iulie, eu la cate zile libere am dreptul?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Tdaniela , utilizator 12:54, 16 Decembrie 2021
La o singura zi .
Multumesc! O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

M am vaccinat anticovid 2020 pot beneficia de ziua libera acordata ... wazz wazz vaccinat anticovid 2020 pot beneficia de ziua libera acordata de angajator in 2021? atunci cand m am vaccinat nu exista aceasta prevedere legala nu ar ... (vezi toată discuția)
In cazul vaccinarii copilului, poate copilul sa lipseasca o zi/ ... carmen.manole carmen.manole In cazul vaccinarii copilului, poate copilul sa lipseasca o zi/ in acea zi de la scoala? Dar parintele acestuia, isi poate lua o zi libera? (vezi toată discuția)
Este data o lege în ziua când ești la munca și ești programat ... Magie1 Magie1 Este data o lege în ziua cînd ești la munca și ești programat la vaccinare angajatorul este obligat să îți de-a o zi libera plătită și justifici cu ... (vezi toată discuția)