Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Un ONG poate face sponsorizare catre un alt ONG?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Un ONG poate face sponsorizare catre un alt ONG?

Buna ziua,
Un ONG poate face sponsorizare catre un alt ONG?

Multumesc
george-neagu, moderator
Buna seara,
Da,este posibilă sponsorizarea. Ong ul care sponsorizeaza poate scade 20% din impozitul pe profit datorat ,in varianta in care datorează impozit din desfășurarea de activități economice.
Poate, dar are sens sa faca sponsorizare nu donatie, doar daca statutul nu ii permite sa faca acel transfer ca donatie si / sau are un interes dpdv fiscal in sensul ca desfasoare activitate economica si a depasit plafonul peste care e obligat sa achite impozit pe profit ( ca sa poata acorda sponsorizarea din impozitul pe profit datorat- in limitele legale in acest sens)