Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Multumesc anticipat pentru raspuns, va ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Multumesc anticipat pentru raspuns, va deranjez cu ...

Buna ziua,

Multumesc anticipat pentru raspuns, va deranjez cu aceasta situatie:

Sotul are poprire la angajator pentru un credit vechi. Salariul il ia cash, nu pe card. A primit la serviciu hotararea de poprire si i se va opri 30 la suta din salariu.
Indemnizatia copilului nostru cu handicap, o ia cash prin caserie cu buletinul. Intrebarea este daca executorul ii va popri si indemnizatia, sau nu va fi afectata fiind dreptul copilului?
Cardurile sigur sunt blocate, nu le-a mai verificat sotul. Ce se intampla cu indemnizatia copilului, de handicap? O ia tot intreaga. Valoarea ei este de 1367 lei. Multumesc
Buna ziua,
Teoretic, nu ar trebui sa se faca poprire si pe indemnizatia copilului.
Dar, daca se intampla asa ceva, sotul va trebui sa formuleze contestatie la executare.
Deci chiar daca ia cash indemnizatia copilului, de la caseria directiei de asistenta sociala, se poate pune poprire?
Indemnizatia banuiesc ca este raportata la anaf ca si venit. Pai daca i se pune poprire pe indemnizatia de handicap inseamna ca directia de asistenta sociala ar trebui sa fie instiintata, si atunci cand ridica cu buletinul suma, sa ii dea mai putin nu?

Creditul este facut inainte de incheirea casatoriei noastre civile, eu nu sunt parte din credit, nu am semnat. Pana unde poate merge executorul? Poate sa imi puna si mie poprire pe carduri? Mentionez ca nu avem bunuri pe numele nostru, nu avem casa, masina, nimic. Decat sotul are creditul facut inainte de casatorie. Multumesc
buna ziua, conform codului fiscal nu are voie sa va puna poprire pe pensia de handicap, este un ajutor de la stat si nu un venit salarial