Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Conform legislatiei in vigoare un site de servicii (de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Conform legislatiei in vigoare un site de servicii (de curierat, ...

Conform legislatiei in vigoare un site de servicii (de curierat, de exemplu) poate sa nu afiseze niciun numar de telefon de contact (in afara de formular de contact si adresa de email nu exista altceva afisat iar eu, in calitate de expeditor care am deja un contract incheiat cu aceasta platforma de servicii de curierat, nu pot contacta prin telefon pe nimeni de la niciun departament al firmei respective cu care am incheiat contractul)?
Donato, utilizator
Buna ziua,

Societatea prestatoare este obligata sa afisele datele de contact, precum e-mail si numar de telefon.

Trebuie sa existe o rubrica pentru ca unii utilizatori/ clienti sa inainteze sesizari.

Datele de contact sunt necesare in vederea rezolvarii unor probleme ce pot surveni, in relatia contractuala derulata.

Datele societatii trebuie sa fie afisate, in mod clar, accesibil, pe site ori platforma.

Termenii si conditiile de pe site reprezinta contractul incheiat la distanta, fara prezenta fizica, simultanta, a partilor.

Prin acest document este reglementata activitatea prestata.

Documentul trebuie conceput intr-un limbaj clar, simplu, accesibil, asa incat sa fie inteles de persoanele care nu au pregatire juridica.

Pentru lipsurile sus evidentiate, pot fi aplicate amenzi, sunt incalcate drepturile consumatorului.

Totodata, pe site/platforma trebuie reglementate politica de confidentialitate, politica privind fisierele tip COOKIE, intrucat sunt prelucrate date ce au caracter personal.

In cazul nesocotirii normelor GDPR, amenzile sunt impovaratoare, sporite, pot atinge pana la 4 % din cifra de afaceri.