avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Conform legislatiei in vigoare un site de servicii (de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Conform legislatiei in vigoare un site de servicii (de curierat, ...

Conform legislatiei in vigoare un site de servicii (de curierat, de exemplu) poate sa nu afiseze niciun numar de telefon de contact (in afara de formular de contact si adresa de email nu exista altceva afisat iar eu, in calitate de expeditor care am deja un contract incheiat cu aceasta platforma de servicii de curierat, nu pot contacta prin telefon pe nimeni de la niciun departament al firmei respective cu care am incheiat contractul)?
Ultima modificare: Miercuri, 10 Noiembrie 2021
Donato, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:29, 11 Noiembrie 2021
Buna ziua,

Societatea prestatoare este obligata sa afisele datele de contact, precum e-mail si numar de telefon.

Trebuie sa existe o rubrica pentru ca unii utilizatori/ clienti sa inainteze sesizari.

Datele de contact sunt necesare in vederea rezolvarii unor probleme ce pot surveni, in relatia contractuala derulata.

Datele societatii trebuie sa fie afisate, in mod clar, accesibil, pe site ori platforma.

Termenii si conditiile de pe site reprezinta contractul incheiat la distanta, fara prezenta fizica, simultanta, a partilor.

Prin acest document este reglementata activitatea prestata.

Documentul trebuie conceput intr-un limbaj clar, simplu, accesibil, asa incat sa fie inteles de persoanele care nu au pregatire juridica.

Pentru lipsurile sus evidentiate, pot fi aplicate amenzi, sunt incalcate drepturile consumatorului.

Totodata, pe site/platforma trebuie reglementate politica de confidentialitate, politica privind fisierele tip COOKIE, intrucat sunt prelucrate date ce au caracter personal.


In cazul nesocotirii normelor GDPR, amenzile sunt impovaratoare, sporite, pot atinge pana la 4 % din cifra de afaceri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protectia datelor conform rgpd - website vladmaria04 vladmaria04 Buna ziua! daca pe website-ul meu am o singura subpagina cu formular de contact, unde se cer doar e-mailul si textul mesajului clientilor, fara nume, date de ... (vezi toată discuția)
Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online, R2004GEO R2004GEO Bună seara! Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume ... (vezi toată discuția)
Protejare drepturi autor site Yazzz557 Yazzz557 Buna ziua, Am creat un site pe o idee proprie si inainte de a-l lansa, va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de protejarea acestuia ca nume si continut. Cum ... (vezi toată discuția)