avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online,
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online,

Bună seara!

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume cu furnizorul sau pot să iau cărțile de pe site-ul acestuia și să le pun pe site-ul meu, iar când primesc comandă, eu doar fac comanda de la ei?
Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: R2004GEO , utilizator 07:40, 5 Noiembrie 2021

R2004GEO a scris:

Bună seara!

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume cu furnizorul sau pot să iau cărțile de pe site-ul acestuia și să le pun pe site-ul meu, iar când primesc comandă, eu doar fac comanda de la ei?


Buna seara,

Ambele variante sunt legale.

Puteti perfecta un contract, prin care dobanditi anumite carti, in format electronic.

Ori le puteti achizitiona de pe un anume site, si le veti revinde, daca exista aceasta posibilitate legala, lecturati atent termenii si conditiile de utilizare a site-ului .

Aveti in vedere respectarea normelor Gdpr, amenzile aplicate pentru nesocotirea acestora fiind ridicate.

Trebuie sa reglementati termenii si conditiile de utilizare a site-ului/ platformei,acesta reprezinta contractul perfectat la distanta.

Acest contract trebuie redactat intr-un limbaj clar, accesibil, pentru a putea fi parcurs cu usurinta.

Totodata, trebuie reglementata o politica de prelucrare a datelor personale, precum si una in ce priveste fisierele tip COOKIE.

Ma puteti contacta, pentru a lamuri aceste aspecte.
Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Am consultat termenii și condițiile de utilizare a site-ului și este permisă redistribuirea materialelor doar cu acordul furnizorului.

Mulțumesc!


CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:


R2004GEO a scris:

Bună seara!

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume cu furnizorul sau pot să iau cărțile de pe site-ul acestuia și să le pun pe site-ul meu, iar când primesc comandă, eu doar fac comanda de la ei?


Buna seara,

Ambele variante sunt legale.

Puteti perfecta un contract, prin care dobanditi anumite carti, in format electronic.

Ori le puteti achizitiona de pe un anume site, si le veti revinde, daca exista aceasta posibilitate legala, lecturati atent termenii si conditiile de utilizare a site-ului .

Aveti in vedere respectarea normelor Gdpr, amenzile aplicate pentru nesocotirea acestora fiind ridicate.

Trebuie sa reglementati termenii si conditiile de utilizare a site-ului/ platformei,acesta reprezinta contractul perfectat la distanta.

Acest contract trebuie redactat intr-un limbaj clar, accesibil, pentru a putea fi parcurs cu usurinta.

Totodata, trebuie reglementata o politica de prelucrare a datelor personale, precum si una in ce priveste fisierele tip COOKIE.

Ma puteti contacta, pentru a lamuri aceste aspecte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate da in judecata si obligata o firma sa plaseze o comanda ... tory_bei tory_bei Se poate da in judecata si obligata o firma sa plaseze o comanda plasata si confirmata on line (vezi toată discuția)
Vanzare cursuri/ebookuri online, necesitatea unor informatii. mihail554 mihail554 Salut! Daca doresc sa vand cursuri/ebookuri online pe un site de acest gen cum ar fi Sellix, Shopify etc. este necesar sa am infiintat un SRL sau sa am PFA? ... (vezi toată discuția)
Ce conditii gdpr trebuie sa respecte websitul unei societati ... Nita Emilia Nita Emilia Ce conditii GDPR trebuie sa respecte websitul unei societati de transport? trebuie partenerii care intra in baza de date sa isi dea un accept explicit tip ... (vezi toată discuția)