Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online,
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online,

Bună seara!

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume cu furnizorul sau pot să iau cărțile de pe site-ul acestuia și să le pun pe site-ul meu, iar când primesc comandă, eu doar fac comanda de la ei?
george-neagu, moderator

R2004GEO a scris:

Bună seara!

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume cu furnizorul sau pot să iau cărțile de pe site-ul acestuia și să le pun pe site-ul meu, iar când primesc comandă, eu doar fac comanda de la ei?

Buna seara,

Ambele variante sunt legale.

Puteti perfecta un contract, prin care dobanditi anumite carti, in format electronic.

Ori le puteti achizitiona de pe un anume site, si le veti revinde, daca exista aceasta posibilitate legala, lecturati atent termenii si conditiile de utilizare a site-ului .

Aveti in vedere respectarea normelor Gdpr, amenzile aplicate pentru nesocotirea acestora fiind ridicate.

Trebuie sa reglementati termenii si conditiile de utilizare a site-ului/ platformei,acesta reprezinta contractul perfectat la distanta.

Acest contract trebuie redactat intr-un limbaj clar, accesibil, pentru a putea fi parcurs cu usurinta.

Totodata, trebuie reglementata o politica de prelucrare a datelor personale, precum si una in ce priveste fisierele tip COOKIE.

Ma puteti contacta, pentru a lamuri aceste aspecte.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Am consultat termenii și condițiile de utilizare a site-ului și este permisă redistribuirea materialelor doar cu acordul furnizorului.

Mulțumesc!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

R2004GEO a scris:

Bună seara!

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume cu furnizorul sau pot să iau cărțile de pe site-ul acestuia și să le pun pe site-ul meu, iar când primesc comandă, eu doar fac comanda de la ei?

Buna seara,

Ambele variante sunt legale.

Puteti perfecta un contract, prin care dobanditi anumite carti, in format electronic.

Ori le puteti achizitiona de pe un anume site, si le veti revinde, daca exista aceasta posibilitate legala, lecturati atent termenii si conditiile de utilizare a site-ului .

Aveti in vedere respectarea normelor Gdpr, amenzile aplicate pentru nesocotirea acestora fiind ridicate.

Trebuie sa reglementati termenii si conditiile de utilizare a site-ului/ platformei,acesta reprezinta contractul perfectat la distanta.

Acest contract trebuie redactat intr-un limbaj clar, accesibil, pentru a putea fi parcurs cu usurinta.

Totodata, trebuie reglementata o politica de prelucrare a datelor personale, precum si una in ce priveste fisierele tip COOKIE.

Ma puteti contacta, pentru a lamuri aceste aspecte.