Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care este activitatea care se trece in situatiile ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care este activitatea care se trece in situatiile financiare la activitatea preponderenta?

La o firma care realizeaza 90% venituri din comert cu piese pentru autovehicule si 10% din constructii, obiectul principal de activitate din act constitutiv si certificat de inregistrare fiscala este lucrari de constructii rezidentiale. Care sunt consecintele pentru ca nu corespunde cu realitatea obiectul principal de activitate? Care este activitatea care se trece in situatiile financiare la activitatea preponderenta?
george-neagu, moderator
Tocmai de asta s-a introdus in situatiile financiare obligatia de a trece codul CAEN privind activitatea preponderentă efectiv desfăşurată. Pentru ca de exemplu puteti in ultima luna din an sa realizati venituri majoritare pe alt cod CAEN decat cel din CUI. Deci la cod CAEN privind activ. preponderentă efectiv desfăşurată se va trece codul CAEN pe care ati realizat majoritatea veniturilor.
Ioan Petru Butariu, Contabil