Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intermediere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intermediere

Buna seara.As dori sa stiu daca pe firma care am deschiso de curand cu codul caen 4661 pot taia factura cu precizarea -intermediere in comertul cu diverse produse daca acesta se afla pe statut la activitati secundare.
Va multumesc.
Puteti desfasura orice activitate aveti in actul constitutiv. Dar obiectul principal trebuie sa arate de unde obtineti veniturile majoritare.
Puteti sa aveti ...n...obiecte secundare in actul constitutiv, daca nu sunt autorizate nu le puteti desfasura.
La infiintare, singurul obiect autorizat este de regula obiectul principal.
Autorizarea se face prin depunerea la Registrul Comertului a unei declaratii pe propria raspundere, semnata de asociatul sau de administrator, din care sa rezulte ca sunt indeplinite conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului si protectiei muncii, pentru activitatile precizate in declaratia-tip.In declaratie se trec numai acele activitati (cu codurile CAEN aferente) pe care societatea intentioneaza sa le desfasoare efectiv la sediu sau la punctul de lucru declarat, sau in afara acestora, alese dintre activitatile prevazute in actul constitutiv.

Ori de cate ori intervin modificari fata de activitatile inscrise in declaratia-tip (renuntare sau adaugare de activitati), societatea va depune la Registrul Comertului o noua declaratie de autorizare obiecte activitate, corespunzator modificarilor intervenite.