Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă acum un an am primit o donație de la mama mea, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă acum un an am primit o donație de la mama mea, un teren ...

Dacă acum un an am primit o donație de la mama mea, un teren extravilan, pot să-l înstrăineze fără a plăti taxe suplimentare?
Cum vreți sa îl înstrăinati mai exact (vânzare, donație, întreținere, renta viageră)?
La ce va referiți prin "taxe suplimentare "?
Daca asta intrebti de fapt, cata vreme ati primit terenul prin donatie (si, important e ca nu prin vanzare), puteti sa il instrainati in orice mod doriti (respectand prevederile legii 17/2014, daca alegeti sa vindeti), fara sa platiti impozitul prevazut de legea 17/2014 (ati fi platit acest impozit numai daca ati fi dobandit imobilul prin cumparare).
Articolul 4^2
(1) Terenurile agricole situate în extravilan se pot înstrăina, prin vânzare, înainte de împlinirea a 8 ani de la cumpărare, cu obligația plății impozitului de 80% pe suma ce reprezintă diferența dintre prețul de vânzare și prețul de cumpărare, în baza grilei notarilor din respectiva perioadă.
Vanzare