Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren extravilan Buna ziua, In urma cu 1 an, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren extravilan Buna ziua, In urma cu 1 an, mama mea ...

Vanzare teren extravilan

Buna ziua,
In urma cu 1 an, mama mea a dobandit o parte din suprafata unui teren extravilan prin vanzare. Doresc sa fac vanzare cumparare cu ea si as dori sa stiu daca se mai aplica legea 17/2014, adica plata unui impozit de 80% din valoarea terenului daca vanzarea a fost efectuata inainte de implinirea a 8 ani , in conditiile in care suntem rude.

Multumesc!
Buna ziua,
Nu este vb. de 80% din valoarea terenului ci de 80% din diferenta intre valoarea terenului la data cumpararii si valoarea la data vanzarii.

Spre ex.: am cumparat terenul cu 50000E acum 1 an si acum vreau sa-l vand...
Acum terenul, conform grilei notariale, valoreaza 60000E
Eu voi plati impozitul de 80% pe diferenta intre 60000E, val actuala, si 50000E, suma cu care l-am cumparat. Adica 80% din 10000E.

Eu asta inteleg din Art. 4^2, alin. 1 din legea de mai sus

Terenurile agricole situate în extravilan se pot înstrăina, prin vânzare, înainte de împlinirea a 8 ani de la cumpărare, cu obligația plății de către vânzători a unui impozit în cotă de 80% aplicată asupra diferenței pozitive dintre valoarea terenurilor agricole de la data vânzării și cea de la data cumpărării, determinată potrivit valorii orientative stabilită prin expertiza întocmită de camera notarilor publici sau a valorii minime stabilită prin studiul de piață realizat de către camerele notarilor publici, după caz, din respectiva perioadă.

Mergeti la un notar din zona si intrebati
Ionut.ion, utilizator
Am fost la diferite notariate, unele spun ca rudele nu platesc, altele ca nu exista exceptii. Am zis sa intreb si aici poate a mai trecut cineva prin aceeasi situatie.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Nu este vb. de 80% din valoarea terenului ci de 80% din diferenta intre valoarea terenului la data cumpararii si valoarea la data vanzarii.

Spre ex.: am cumparat terenul cu 50000E acum 1 an si acum vreau sa-l vand...
Acum terenul, conform grilei notariale, valoreaza 60000E
Eu voi plati impozitul de 80% pe diferenta intre 60000E, val actuala, si 50000E, suma cu care l-am cumparat. Adica 80% din 10000E.

Eu asta inteleg din Art. 4^2, alin. 1 din legea de mai sus

Terenurile agricole situate în extravilan se pot înstrăina, prin vânzare, înainte de împlinirea a 8 ani de la cumpărare, cu obligația plății de către vânzători a unui impozit în cotă de 80% aplicată asupra diferenței pozitive dintre valoarea terenurilor agricole de la data vânzării și cea de la data cumpărării, determinată potrivit valorii orientative stabilită prin expertiza întocmită de camera notarilor publici sau a valorii minime stabilită prin studiul de piață realizat de către camerele notarilor publici, după caz, din respectiva perioadă.

Mergeti la un notar din zona si intrebati

Eu nu vad nicio exceptie prevazuta in lege, asa ca... banuiesc ca platesc toti acel impozit, indiferent de categoria/gradul de rudenie al cumparatorului.