Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura electronica.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura electronica.

Factura electronica este obligatorie din 11 noiembrie 2021 in relatia societate comerciala - institutii ale statului?
george-neagu, moderator
Deocamdata este optionala . Va redau mai jos un comunicat de la Ministerul Finatelor :

"Menționăm că, după o perioadă de acomodare cu lucru în platforma Ro e-Factura, aceasta va deveni obligatorie pentru toate achizițiile publice realizate în România. De asemenea, Ro e-Facturare va deveni instrumentul exclusiv pentru facturare începând, cel mai probabil, din 2023.""
Later Edit :
"E-Factura urmează să devină obligatorie pentru achizițiile publice, în tranzacțiile dintre companii și instituții de stat (B2G-business to government), de la 1 iulie 2022, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro din surse oficiale "