Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Modificare lista membri - Asociatii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Modificare lista membri - Asociatii

Buna seara,

Conform OG 26/2000 cu privire la asociații și fundații, Art. 6 (2), lit a) Stautul cuprinde datele de indentificare ale membrilor asociatiei; iar la Art 21 (2), lit f) Este prevazut faptul ca Modificarea Statutului este de competenta Adunarii Generale.

Inteleg corect, ca orice modificare in lista de membri (date identificare, membri noi sau retragerea statutului de membru) ar trebui aprobata doar in Adunarea Generala, prin modificarea Statutului Asociatiei?
MirceaBitoiu, utilizator
Acel text legal nefericit redactat NU trebuie interpretat literal, caci s-ar afecta grav dreptul constitutional la asociere. In practica se accepta de catre majoritatea instantelor o interpretare restrictiva in sensul ca lista o poate valabil actualiza Consiliul Director pe baza primirii de noi membri sau incetarii calitatii de membru ( caci unele schimbari se produc oricum automat, ex. cand cineva demisioneaza sau decedeaza) si doar din cand in cand, de regula cand sunt si alte modificari, AG aproba o forma actualizata a listei de membri si se opereaza prin instanta actualizarea.....