Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua am primit o amenda acasă in urma unei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua am primit o amenda acasă in urma unei deplasări cu ...

Buna ziua am primit o amenda acasă in urma unei deplasări cu trenul pentru nepurtarea măștii. Procesul verbal a fost întocmit fără prezenta mea.. din păcate pv nu a fost refuzat dar agentul de poliție nici nu ma atenționat ca voi fi sancționat doar mi-a luat datele și a plecat nici seara buna nimic. Aici am atașat o poza cu procesul verbal și urmează sa fac și o contestație postimg.cc/qt4yc9DG cer o părere și din partea altor persoane.
cata20hz, utilizator
După cum am spus nu sunt antivacinist nici nu am refuzat procesul verbal. Doar mi sa luat datele și au plecat fără sa spună dacă mi se va întâmpla ceva doar ca sa își facă norma au scris un pv . Atitudinea aceasta de polițist nu mi se pare normala sa scrii o amenda pe la spate și sa pleci și sa te trezești cu plic.
in lege nu e scris ca trebuie sa stea sa va intocmeasca pv pe loc, deci trebuie sa gasiti alt motiv de contestatie.
Procesul verbal se ataca in 15 zile, aveti nevoie de un martor pt a face dovada contrara a purtarii mastii.
Se poate intocmi in lipsa procesul verbal dar trebuie ca acesta sa fie confirmat de un martor trecut pe procesul verbal. Daca aveti martor si dumneavoastra ce confirma ca ati respectat masurile rasturnati prezumtia de legalitate a procesului verbal si castigati.

Manuela Rășină, administrator