Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit trimestru 4
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit trimestru 4

cum ar fi mai bine sa fie complectata declaratia la impozit aferent trimestrului 4 2009, care se depune pana in 25 ianuarie 2010
se poate cu zero sau trebuie trecut impozitul minim?
impozitul forfetar minim datorat conform cifrei de afaceri deoarece pe acela oricum sunteti obligat sa il platiti
Pentru trimestrul IV, contribuabilii prevazuti la art.34 alin.(1) lit.b) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, completeaza in formular, pentru impozitul pe profit, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, in conformitate cu prevederile art.34 alin.(10) din lege.

Cu alte cuvinte, exact cum ati completat declaratia 100 din trimestrul III, asa completati declaratia 100 aferenta trimestrului IV, cu termen de depunere (si bineinteles si de plata) 25.01.2010.
pt.d-ul fat frumos. daca societatile definitiveaza exercitiul financiar pana la 25.02.2010,data la care depune declaratia 101,nu mai raporteaza tr.IV in decl.100.,iar daca definitiveaza exerc.financiar pana la 15.04.2010,atunci declara in decl.100 acelasi impozit de la tr.III.urmand sa faca regularizarea in decl.101.am zis bine?
ion g a scris:

pt.d-ul fat frumos. daca societatile definitiveaza exercitiul financiar pana la 25.02.2010,data la care depune declaratia 101,nu mai raporteaza tr.IV in decl.100.,iar daca definitiveaza exerc.financiar pana la 15.04.2010,atunci declara in decl.100 acelasi impozit de la tr.III.urmand sa faca regularizarea in decl.101.am zis bine?

Da. Cu singura mentiune ca data este 25.04.2010, nu 15.04.2010.