Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratie 100 impozit profit si 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratie 100 impozit profit si 101

Buna, am urmatoarea speta:
-trim I impozit profit 10000, declarat si platit
-trim II impozit profit 15000 declarat si platit
-trim III impozit pe profit 6000 declarat si platit
-pt trim IV impozitul este 10000 pe care vreau sa-l declar si sa-l platesc pana in 25.01.10.Intrebarea mea este cum completez in declaratia 100 si pana cand trebuie depusa in cazul acesta declaratia 101.
Va multumesc anticipat. Este prima data cand trebuie sa intocmesc dec 101
1. Daca inchiderea exercitiului finanaciar si depunerea formularului 101 se face pana la data de 25.02.2010, nu depuneti declaratia 100 pentru impozit pe profit pe trim IV (nu selectati impozit pe profit in declaratia 100 pentru trim IV).
2. Daca inchiderea exercitiului finanaciar si depunerea formularului 101 se face pana la data de 25.04.2010, pentru trim IV impozitul pe profit se declara la nivelul trim III, respectiv suma de plata din decl 100 aferenta trim III se preia caa suma datorata in decl 100 aferenta trim IV.
In cazul 1 impozitul pe profit aferent trim 4 se calculeaza si se plateste pana in 25.01.2010?
LAZAROVICI ALINA, utilizator
Exista 2 cazuri:
1 definitivare inchidere ex pina in 25.02.2010. In decl 100 aferenta dec 2009 nu selectati deloc obligatia "impozit profit" (nu aveti nimic de plata la 25.01.2010). Pina in 25.02.2010 depuneti 101 si platiti tot pina atunci diferenta ramasa.

2 definitivare pina in 15.04.2010. In declaratia 100 pt decembrie 2009 treceti impozitul de plata la trim III pe care trebuie sa-l platiti pina la 25.01.2010. Depuneti 101 pina maxim in 15.04.2010 si platiti diferenta, daca exista, tot pina la acel termen. Daca aveti impozit achitat in plus se regularizeaza cu impozitul pe profit de plata in 2010 sau se compenseaza cu alte obligatii pe baza unei cereri.

Dvoastra alegeti care varianta va convine, in functie posibilitatea de a definitiva pina in 25.02.2010 sau de sumele de plata.
t.simona a scris:

2 definitivare pina in 15.04.2010. In declaratia 100 pt decembrie 2009 treceti impozitul de plata la trim III pe care trebuie sa-l platiti pina la 25.01.2010. Depuneti 101 pina maxim in 15.04.2010 si platiti diferenta, daca exista, tot pina la acel termen.

ART. 35
Depunerea declaraţiilor de impozit pe profit
(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 aprilie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (4), (5), (11), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.

art 111 Cod Procedura Fiscala
(4^1) Pentru creanţele fiscale stabilite pe baza declaraţiilor fiscale cărora li se aplică prevederile art. 114 alin. (2^1) şi care au termenul de plată diferit de data de 25, acesta se înlocuieşte cu data de 25 a lunii prevăzute de actul normativ care le reglementează.