Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Noua reglementare de tva 5% lemn foc.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Noua reglementare de tva 5% lemn foc.

Buna ziua ,
Cu ce data se aplica noua reglementare de tva 5% lemn foc si in ce cazuri?
george-neagu, moderator
De la 1 decembrie se va aplica cota redusa de 5% la lemnele de foc .**
Astfel agenții economici, școlile, grădinițele sau primăriile sunt încadrați deopotrivă în categoria celor care vor beneficia de această cotă redusă.
A fost adoptat un proiect de lege in Camera Deputatilor care modifica art 291 alin (3) din Codul Fiscal si perevede o cota redusa de 5% atat pentru livrarea catre persoane fizice cat si juridice.
Se vor introduce doua litere m si n astfel :
" m) livrarea de lemn de foc către persoanele fizice, sub formă de trunchiuri, butuci, vreascuri, ramuri sau sub forme similare, care se încadrează la codurile NC 4401 11 00 și 4401 12 00
n) livrările de lemn de foc, sub formă de trunchiuri, butuci, vreascuri, ramuri sau sub forme similare, care se încadrează la codurile NC 4401 11 00 si 4401 12 00, realizate către persoane juridice sau alte entități indiferent de forma juridică de organizare a acestora, inclusiv școli, spitale, dispensare medicale și unități de asistență sociala "
Trebuie promulgat si se va aplica incepand cu 01.12.2021.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal