Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA buna ziua, .pentru vanzarea de rumegus intre 2 ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

buna ziua, .pentru vanzarea de rumegus intre 2 societati platitoare ...

buna ziua,
.pentru vanzarea de rumegus intre 2 societati platitoare de tva se aplica taxare inversa?
multumesc!
Da se aplica taxare inversa la rumegus fiind incadrat la material lemnos cf Codului silvic .

" Materiale lemnoase : - lemnul brut rotund sau despicat, chiar cojit şi lemnul de foc sub formă de trunchiuri, butuci, crăci, vreascuri sau forme similare; cherestelele tivite şi netivite, capetele şi flancurile buştenilor; traversele din lemn pentru căi ferate, mangalul, lemnul ecarisat şi lemnul cioplit; lemnul sub formă de aşchii sau particule rumeguşul, tocătura provenită din lemn, coaja arborilor şi resturile de lemn. Materialele lemnoase nu sunt bunuri divizibile.

Art 331 Cod fiscal :
(2) Operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:
b) livrarea de masă lemnoasă și materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, republicată;
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal