Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Abuzul de folosinta al uzufructuarului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Abuzul de folosinta al uzufructuarului ...

Buna ziua, am o întrebare cum se poate demonstra legal abuzul de folosință al uzufructuarului viager in cazul unui imobil? Si daca nudul proprietar are dreptul de a locui in proprietatea asupra căreia deține nuda proprietate?
Buna ziua, Ce imobil? Teren cu plantatii? Daca distruge plantatiile si excaveaza terenul sau daca ii consuma substanta.
2) Noi nu am citit actul (daca exista un act).
trandafir2, moderator
Buna seara. va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra!!! E vorba despre casa cu gradina, si nu inteleg in ce consta esenta sau substanta, Iar nuda proprietate e obtinuta printr-un act de intretinere in care intretinatorii au decedat (parintii in acest caz) dar a ramas un uzufructuar viager fara intretinere(frate). In act nu se precizeaza nimic in acest sens, deci nu stiu daca e cu drept de folosinta sau nu.
Polixenia42, utilizator
Substanta consta, de plida, daca extrage caramizi din pereti si le vinde sau orice altceva care micsoreaza patrimoniul, vinde tiglele de pe casa, mobila din casa (daca face si mobila obiectul uzufructului, caci si bunurile mobile pot face obiect al uzufructului). Dreptul de folosinta este tocmai un atribut al uzufructului, adica in asta consta uzurfuctul asupra unui bun, in a folosi bunul.
In cazul dvs, in ce consta abuzul de folosinta?
(ca noi nu ne dam seama si nici dvs nu ati spus)
nudul proprietar poate locui doar cu acordul uzufrutuarului. Daca acesta are drept pe toata casa, nudul proprietar sta pe afara pana dupa decesul uzufructuarului ( daca dreptul lui e viager)
gi-jane2, moderator
Va multiumesc pentru raspunsul oferit!