avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul anual de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul anual de pensie

Art 78/L19/2000 limiteaza punctajul anual de pensie la maximum 5 puncte intr-un an calandaristic. Aceasta limitare se refera dupa anul 2000 sau limiteaza punctajul maxim si pentru anii anteriori 1970-1990)?
Cel mai recent răspuns: victorbarnea , utilizator 21:15, 12 Ianuarie 2010
Intre timp art.78 (4) din Legea 19/2000 s-a modifcat si arata astfel:
Art 78 (4) Punctajul asiguratului, stabilit conform prevederilor alin. (1) şi (2), se calculează la nivelul veniturilor brute realizate pentru care s-au plătit contribuţii de asigurări sociale.
Multumesc foarte mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie rusu marcela rusu marcela Am urmat facultatea de filologie intre 1969-1973si am lucrat in invatamant.Stagiul asimilat este de 4 ani sau 3 ani si 11 luni?Cum se calculeaza punctele ... (vezi toată discuția)
Interpretarea leg.19/2000 antonescu gheorghe antonescu gheorghe Bună ziua ! Am întâlnit pe forum opinii diferite ale unor consultanţi referitor la stabilirea punctajului pentru calcularea cuantumului nediminuat al ... (vezi toată discuția)
Pensie Raluca Berca Raluca Berca La 28 ani vechime ... 37 ani 7 luni 22 zile cotizare .. Care este punctul meu de pensionare ? (vezi toată discuția)