Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul anual de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul anual de pensie

Art 78/L19/2000 limiteaza punctajul anual de pensie la maximum 5 puncte intr-un an calandaristic. Aceasta limitare se refera dupa anul 2000 sau limiteaza punctajul maxim si pentru anii anteriori 1970-1990)?
Intre timp art.78 (4) din Legea 19/2000 s-a modifcat si arata astfel:
Art 78 (4) Punctajul asiguratului, stabilit conform prevederilor alin. (1) şi (2), se calculează la nivelul veniturilor brute realizate pentru care s-au plătit contribuţii de asigurări sociale.
Multumesc foarte mult!