avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legalizare hotarare pronuntata de o instanta din alt ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

legalizare hotarare pronuntata de o instanta din alt judet

Cum pot legaliza o hotarare data de o instanta din alt judet? Se poate face acest lucru prin posta, daca atasez cererea,taxa de timbru, timbru judiciar de 0,15 bani si 2 copii dupa hotarare? Cum pot afla contul trezoreriei din acel judet? pe site-ul instantelor de judecata este trecut contul dar are 5 de x la urma ceea ce ma duce cu gandul ca poate cei 5 de x sunt niste cifre ce nu sunt publice.
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 10:04, 14 Iulie 2010
Depuneti prin posta cererea impreuna cu hotararea necesara,in numarul de exemplare solicitat si cu timbrele eferente.
Contul trezoreriei cred ca il puteti afla de pe site-ul Ministerului Finantelor
lori_beatrice a scris:

pe site-ul instantelor de judecata este trecut contul dar are 5 de x la urma


Exact acela e contul ...cu X-uri cu tot. :)
Multumesc pentru raspunsuri si pentru promptitudinea de care dati dovada ori de cate ori am nevoie de ajutor
Salut

A trimis cineva o hotarare spre legalizare prin posta ?

Cam cat dureaza ? Cum trimite instanta actele inapoi ?

Multumesc
Din cate am observat, chiar daca cererea de legalizare insotita de hotararea ce se solicita a fi legalizata a fost trimisa prin posta, solicitantul trebuie sa se prezinte personal pentru a o ridica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru legalizarea unei hotarari judecatoreasti sunt necesare ? va rog ! dorudoru dorudoru Pentru legalizarea unei hotarari judecatoreasti sunt necesare: - hotararea judecatoreasca ; - plata taxei judiciare de timbru la Trezorerie; -- In valoare ... (vezi toată discuția)
Legalizare hotarare judecatoreasca EmiB EmiB Buna ziua, am de legalizat niste hotarari judecatoresti prin care syunt anulate Procese verbale de contraventie privind rovinieta/Tinand cont ca aceste ... (vezi toată discuția)
Cum se taxeaza o cerere în 2014 pentru legalizarea unei hotãrâri judecãtoreºti? muraruelena muraruelena In anul 2013, pt. eliberarea unei hotarari judecatoresti se atasa la o Cerere: 1 TJ= 0,15 lei si 1 TJT = 2 lei. Am auzit ca se taxeaza: doar cu TJT = 5 ... (vezi toată discuția)