Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legalizare hotarare pronuntata de o instanta din alt ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

legalizare hotarare pronuntata de o instanta din alt judet

Cum pot legaliza o hotarare data de o instanta din alt judet? Se poate face acest lucru prin posta, daca atasez cererea,taxa de timbru, timbru judiciar de 0,15 bani si 2 copii dupa hotarare? Cum pot afla contul trezoreriei din acel judet? pe site-ul instantelor de judecata este trecut contul dar are 5 de x la urma ceea ce ma duce cu gandul ca poate cei 5 de x sunt niste cifre ce nu sunt publice.
Depuneti prin posta cererea impreuna cu hotararea necesara,in numarul de exemplare solicitat si cu timbrele eferente.
Contul trezoreriei cred ca il puteti afla de pe site-ul Ministerului Finantelor
lori_beatrice a scris:

pe site-ul instantelor de judecata este trecut contul dar are 5 de x la urma

Exact acela e contul ...cu X-uri cu tot. :)
Multumesc pentru raspunsuri si pentru promptitudinea de care dati dovada ori de cate ori am nevoie de ajutor
Salut

A trimis cineva o hotarare spre legalizare prin posta ?

Cam cat dureaza ? Cum trimite instanta actele inapoi ?

Multumesc
Din cate am observat, chiar daca cererea de legalizare insotita de hotararea ce se solicita a fi legalizata a fost trimisa prin posta, solicitantul trebuie sa se prezinte personal pentru a o ridica.