Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt din Iași, am o proprietate (moștenire) într-o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt din Iași, am o proprietate (moștenire) într-o comună, ...

Sunt din Iași, am o proprietate (moștenire) într-o comună, iar acum câteva zile când am plătit impozitul, am observat că a apărut o taxă de salubrizare. La proprietate respectivă, nu locuiește nimeni de mulți ani. Întrebând la primărie despre taxă, mi s-a spus că s-a votat o HCL, unde acea taxă trebuie plătită chiar dacă există zero persoane. Mi se pare un abuz din partea primăriei. Există vreun temei legal care să pot ataca această decizie? Mulțumesc.
Temeiul legal e chiar acel HCL. Textul acelei hotărâri vă poate arăta cum s-a procedat. Multe localități au astfel de HCL în care este descrisa procedura de calcul a taxei de salubrizare.
Mi se pare un abuz, cum să plătesc acea taxă de salubrizare dacă nu locuiește nimeni, dacă îmi cer 500 lei, sunt obligat să plătesc? Dacă demolez casa, îmi iau ei molozul? Nu cred.

latka a scris:

Temeiul legal e chiar acel HCL. Textul acelei hotărâri vă poate arăta cum s-a procedat. Multe localități au astfel de HCL în care este descrisa procedura de calcul a taxei de salubrizare.

Sunt multe localitati unde pentru asigurarea de fonduri la buget ,"alesii" impun diferite taxe
O varianta impotriva taxei ar fi eventuala contestare si solicitare anulare de catre instanta