Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea speta si as avea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea speta si as avea nevoie ...

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea speta si as avea nevoie si de parerea dumneavoastra. Un executor judecatoresc ne-a trimis un titlu pentru infiintarea unei popriri pentru un salariat. Doar ca cererea pentru executarea silita se intemeiaza pe o decizie judecatoreasca pronuntata acum 5 ani, la data de 15.06.2016. Intrebarea este: aceste documente au termene de prescriptie si daca in aceasta situatie, putem sa trecem la infiintarea popririi?
Multumesc
Nu are importanta data titlului in baza caruia executorul indeplineste actele de executare silita specifice intrucat odata incuviintata executarea de catre instanta de judecata, aceasta se poate face in timp indelungat, termenul de prescriptie al executarii fiind intrerupt la fiecare act intocmit de executor, iar aceste aspecte nu il privesc pe tertul proprit . Doar debitorul poate invoca eventual in instanta motive de genul , chiar si asa titlul executoriu produce efecte in temeiul Incheierii de incuviintare a executarii silite emise de catre instanta de judecata.
Daca nu va conformati solicitarii executorului puteti fi chemati in instanta.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns si va doresc weekend frumos